Metodat efektive që ju ndihmojnë të hiqni dorë përfundimisht nga duhani

Për shumicën e duhanpirësve dëshira për të tymosur një cigare mund të jetë shumë e fuqishme. Por duhet ta keni parasysh që kur ju vjen kjo dëshirë e madhe për të pirë duhan, ajo do të kaloj pas 5-10 minutave.

Disa mënyra që ju ndihmojnë t’i rezistoni pirjes së duhanit nëse keni vendosur ta lini atë janë:

Përtypni diçka– ju mund të përtypni çamçakëz ose karamele, të hani karota apo fara luledielli, që t’i rezistoni dëshirës për të pirë cigare.

Shtyni dhe vononi– nëse ju vjen dëshira për të ndezur një cigare, kujtoni se ju duhet të prisni vetëm 10 minuta dhe t’i rezistoni kësaj dëshire, në mënyrë që ta largoni mendjen.

Mos thuani “do ta ndez vetëm një”– mund të tundoheni të pini vetëm një cigare në mënyrë që të kënaqni dëshirën e duhanit, mirëpo mos e gënjeni veten. Shpesh një cigare çon në një tjetër, dhe ju do të përfundoni duke e nisur përsëri duhanin.

Kërkoni ndihmë– kërkoni ndihmë nga një familjar, shok apo i afërm që t’ju ndihmojnë t’i rezistoni dëshirës për të pirë duhan.

Bëni aktivitete fizike- aktiviteti fizik do t’ju ndihmoj ta largoni mendjen nga duhani. Edhe ushtrimet e lehta dhe të shkurta, siç është vrapi apo ecja ndihmojnë në këtë proces.

Kujtojani vetes shpesh për benefitet që do të keni– kujtojeni që nëse hiqni dorë nga duhani përfundimisht, do të ndiheni më mirë, do të jeni më të shëndetshëm, do të kurseni para dhe do t’i mbroni të afërmit tuaj nga duhapirja. /gazeta shëndeti/

 

Të fundit

Isa Mustafa: Nëse s’ka koalicion LDK-VV, Kurti duhet të gjejë zgjidhje tjetër

Kreu i LDK’së, Isa Mustafa, ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje duhet të gjejë zgjidhje tjetër nëse nuk i pranon kërkesat e partisë së dytë....

Thaçi e Kurti nuk përshëndeten fare mes vete

Raportet ndërmjet liderit të VV’së, Albin Kurtit, dhe presidentit të vendit, Hashim Thaçi, vazhdojnë të jenë të ftohta. Ata edhe sot në një organizim nuk...

Konjufca priti në takim një grup prej 120 studentësh nga Austria

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, priti sot në takim një grup prej 120 studentësh nga Universiteti i Vjenës, të cilët po qëndrojnë për vizitë...

Loredana ia kthen përgjigjen e pahijshme por epike komentueses që i tha “s’ke nder prandaj të la Mozzik”

Pasi konfirmuan ndarjen, Mozzik dhe Loredana e kanë bërë të qartë se marrëdhëniet me njëri-tjetrin nuk janë aq të mira. Ndërkohë reperja me anë të një...

Nënkryetarja e VV’së: LDK i ka ngatërruar zgjedhjet parlamentare me presidenciale

Nënkryetarja e LV-së, Fatmire Mulhaxha – Kollçaku ka shkruar se oferta e Vetëvendosjes që nga fillimi kishte qenë e balancuar, mirëpo, ishte refuzuar nga...