E tmerrshme çka i bën trupit një gotë e vetme e pijes që e pinë me të madhe në Kosovë

Konsumimi i pijeve me sheqer në baza ditore mund të shkaktojë edhe vdekje të parakohshme, sipas studimeve të realizuara viteve të fundit.

Krahas kësaj, sipas Bright Side, pija e gazuar sjellë edhe probleme të tjera në trup, sikurse janë avitaminoza, prishja e dhëmbëve, problemet në lëkurë, e shumë shqetësime të tjera shëndetësore

Për t’i kuptuar tërë dëmet që vinë nga ‘Coca-Cola’, ndiqeni listën më poshtë:

Shkakton avitaminozën në trup

Acidi fosforik që ndodhet në Cola, në bashkëpunim me kafeinën, fillon të zhdukë ushqyesit dhe vitaminat që ndodhen në trupin tuaj 60 minuta pas konsumimit të pijes.

Erozioni dental

Përbërësit me acid të lartë dhe sheqer të pijës së gazuar shkaktojnë gërryerje të dhëmbëve dhe gropa në to.

Ankthi

Bashkë me mungesën e gjumit, ankthi është një tjetër efekt anësor i konsumimit të kafeinës, e cila është prezente në Coca-Cola. Madje, secila kanaçe e Cola-s përmban sasinë e njëjtë të kafeinës me një kafe të rëndë.

Probleme me lëkurë

Pijet me sheqer kanë një efekt inflamator në trup për shkak të niveleve të larta të sheqerit. Cola dehidraton lëkurën, duke sjellë shfaqjen e vijave dhe rrudhave.

Probleme me zemër dhe gjak

Nivelet e larta të kolesterolit të keq rrisin shansin për sulm në zemër. Nëse pini vetëm një kanaçe Cola në ditë, veçse do të filloni të vuani nga shtypja e lartë. Dhe gratë që konsumojnë këto sasi të Colas kanë më shumë gjasa të zhvillojnë diabet të tipit 2.

 

Të fundit

Isa Mustafa: Nëse s’ka koalicion LDK-VV, Kurti duhet të gjejë zgjidhje tjetër

Kreu i LDK’së, Isa Mustafa, ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje duhet të gjejë zgjidhje tjetër nëse nuk i pranon kërkesat e partisë së dytë....

Thaçi e Kurti nuk përshëndeten fare mes vete

Raportet ndërmjet liderit të VV’së, Albin Kurtit, dhe presidentit të vendit, Hashim Thaçi, vazhdojnë të jenë të ftohta. Ata edhe sot në një organizim nuk...

Konjufca priti në takim një grup prej 120 studentësh nga Austria

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, priti sot në takim një grup prej 120 studentësh nga Universiteti i Vjenës, të cilët po qëndrojnë për vizitë...

Loredana ia kthen përgjigjen e pahijshme por epike komentueses që i tha “s’ke nder prandaj të la Mozzik”

Pasi konfirmuan ndarjen, Mozzik dhe Loredana e kanë bërë të qartë se marrëdhëniet me njëri-tjetrin nuk janë aq të mira. Ndërkohë reperja me anë të një...

Nënkryetarja e VV’së: LDK i ka ngatërruar zgjedhjet parlamentare me presidenciale

Nënkryetarja e LV-së, Fatmire Mulhaxha – Kollçaku ka shkruar se oferta e Vetëvendosjes që nga fillimi kishte qenë e balancuar, mirëpo, ishte refuzuar nga...