Parashikimi i motit për ditët e ardhshme, ja çka pritet

Sipas parashikimeve të Prishtina Weather ditëve në vijim do mbajë mot më i ftohtë , që do përcillet me shi dhe borë.

Më poshtë keni parashikimet e motit nga nesër (15 shkurt) deri më 18 shkurt.

16.02-17.02 – Të premten pas mëngjesit me ngrica dhe vranësira, gjatë ditës mot kryesisht me diell. Mot kryesisht me diell parashihet të mbajë edhe ditën e shtunë.

18.02 – Mot kryesisht i vranët. Pasdite vonë dhe në mbrëmje vende-vende mundësi për reshje të dobëta shiu dhe bore.
Vlerat ditore të AQI në dy ditët e ardhshme do të variojnë ndërmjet vlerave mesatare dhe të mira, mirëpo ditën e premte, në mungesë të qarkullimit të mjaftueshëm ajror ato do të rriten edhe në të pashëndetshme.

Temperaturat e ajrit pritet të pësojnë rënie të lehtë nën vlera mesatare, me minimale nga -4C deri në 0C, e ato maksimale do të zbresin nga 5C deri në 1C, por deri në fundjavë do të rriten deri në 6C.

Era do të fryjë mesatarisht nga veriperëndimi-verilindja 2-8m/s.
Me afrimin e vorbullës ciklonike shtypja atmosferike do të zbres nën vlera normale, e më pas do të rritet mbi këto vlera.